Amikor 5, 10, 15, sok ember találkozik egy-két órára, az az adott szervezet számára nagyon költséges ráfordítás. Mégis, az az általános tapasztalat, hogy hatékonytalannak ítéljük meg ezeket az együttléteket.
Ha létezik egy olyan ember a cégnél, aki egyetlen óra alatt 5, 10, 15 órányi munkát tud megspórolni, akkor az a facilitátor! A facilitáció egy szerep, amit általában munkahelyen veszünk fel, amikor csoportoknak, csapatoknak segítünk hatékonyabbá válni.
A wikipédia szerint a facilitátor az “aki segít csoportoknak, csapatokat megérteni a közös céljaikat és segít megtervezni, hogy hogyan érjék el ezeket.”
Egy profi facilitátor a figyelmével, szolgálatba állított akaratával egy-egy csoportot hozzásegít a hatékony és motiváló együttműködés élményéhez. Ő az, aki képes felelősséget vállalni a folyamatért, az időért, a fókuszért. És nem csak erre képes ám… Ha igazán ügyes, kultúrát épít, segít kimozdítani a megrekedt helyzeteket, rendezi a csoporton belüli konfliktusokat, bizalmat állít helyre és a csapatot pezsgő, kreatív lángelmévé kovácsolja össze.
Hogy mindezt véghezvihesse, szüksége van:
- teljes személyiségére,
- önismeretére,
- lelkesedésre,
- néhány hatékony facilitációs eszközre,
- és sok-sok gyakorlatra.
A szakirodalom szerint érdemes elválasztani a vezető és a facilitátor szerepeket, hiszen nagyon nehéz úgy tartani a fókuszt és időt ha az ember maga is bevonódik a témába. Illetve nehéz megőrizni a pártatlanságot is. Egy vezető véleménye soha nem lesz ugyanolyan súlyú mint a többi munkatársé.
A IT szektorban, ahonnan a tapasztalataim zöme származik, nem csak technológia innováció történik, hanem közösségi is. A leghatékonyabb csapatok egyik titka pl. a Scrum Master, akinek egyik fő szerepe valójában az, hogy facilitátor. Aki folyamatosan arra figyel, hogy a csapatának, vagy csapatainak mire van szükségük a hatékonyabb működéshez. És az akadályok rendkívül széles skálán mozoghatnak:
- fókuszhiány
- konfliktusok
- motivációs problémák
- bizalomhiány
- eszköztelenség
- …
Teljesen szabad keze van ezek oldásában, és a felmérések szerint képes átlagosan akár 300% -al növelni a teljesítményt (ami egybevág az én tapasztalatiammal is).